Oferta Medident
LECZENIE KANAŁOWE (ENDODONCJA)
Leczenie endodontyczne (kanałowe) stosuje się, gdy zwykłe wypełnienie ubytków nie wystarcza, a uszkodzenie miazgi wewnątrz zęba stało się nieodwracalne. Przyczyny to m.in. zaawansowana próchnica, uszkodzenia mechaniczne zęba, liczne zabiegi wykonywane na zębie. Obejmuje ono diagnostykę i leczenie zmian w miazdze zębowej i tkankach okołopowierzchniowych. Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne pozwala na zachowanie zęba w jamie ustnej przez wiele lat.
Przebieg leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe można podzielić na pewne etapy, w skład których wchodzą:
- dokładne oczyszczenie komory zęba, usunięcie zmienionej chorobowo tkanki i kanałów za pomocą cienkich i elastycznych pilników.
- opracowanie kanałów; stomatolog płucze i oczyszcza kanały, by dokładnie je zdezynfekować, a następnie je osusza.
- szczelne wypełnienie oczyszczonych i suchych kanałów na całej długości.
- odbudowa zęba, która jest bezwględnie konieczna, gdyż ząb po leczeniu kanałowym staje się kruchy, odwodniony i podatny na uszkodzenia; zredukowanie tego ryzyka jest kluczowe, gdyż jego zignorowanie może doprowadzić do konieczności wykonywania reendodoncji (powtórnego leczenia kanałowego)
Zalecenia pozabiegowe
Zabieg endodontyczny wymaga po jego zakończeniu konkretnych działań ze strony Pacjenta. Dzięki temu obie strony otrzymują pewność, że zabieg zostanie zakończony pomyślnie. Pacjent, na którym wykonano leczenie kanałowe (endodontyczne), powinien:
- przez około godzinę unikać jedzenia i picia, z powodu wykorzystania chemoutwardzalnych wypełnień zębów,
- w przypadku wykorzystania znieczulenia miejscowego, dla własnego bezpieczeństwa unikać spożywania pokarmów, jako że niezwykle proste staje się uszkodzenie błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej,
- pamiętać o tym, że przez okres nawet kilku dni po wykonaniu zabiegu, możliwe jest odczuwanie efektów pracy stomatologa. W przypadku przedłużającego się okresu dyskomfortu, niezbędna może okazać się kontrola, a w ekstremalnych sytuacjach – terapia antybiotykowa.
- w przypadku braku wystąpienia takich dolegliwości, od momentu zakończenia leczenia do kontrolnego badania efektów leczenia kanałowego powinno upłynąć maksymalnie 6 miesięcy.