Dla nas liczy się
Twój piękny uśmiech!
MedidentSTOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA
MedidentLECZENIE KANAŁOWE (ENDODONCJA)
MedidentSTOMATOLOGIA DZIECIĘCA
MedidentPROFILAKTYKA
MedidentCHIRURGIA
MedidentPROTETYKA – PROTEZY – KORONY PROTETYCZNE
MedidentDIAGNOSTYKA
MedidentPERIODONTOLOGIA
MedidentWYBIELANIE ZĘBÓW
Stomatologia estetyczna pozwala na poprawę wyglądu zębów, tak by zyskały idealny kształt, rozmiar i odcień. Piękny uśmiech odmładza, czyni twarz promienną i dodaje pewności siebie.
Najpopularniejszym zabiegiem w tej dziedzinie, który proponuję pacjentom w moim gabinecie w Zielonej Górze jest wybielanie zębów. Dzięki niemu zęby stają się śnieżnobiałe w bezpieczny sposób. Stomatologia estetyczna wykorzystuje także licówki i korony porcelanowe, które stosuje się w pełnym uzębieniu. Pełnią one wówczas funkcję estetyczną, czyniąc uśmiech piękniejszym. Mogą ukryć przebarwienia oraz niektóre wady zgryzu, dzięki czemu aparat ortodontyczny nie jest konieczny. Możliwe jest także zamknięcie diastemy, czyli przerwy między zębami, by osiągnąć uśmiech bez skazy.
Licówki
To bezsprzecznie jedno z najlepszych i najpopularniejszych rozwiązań z zakresu stomatologii estetycznej. Dzięki nim uzyskanie pożądanego kształtu uzębienia jest niezwykle proste a co więcej – licówki dają niezwykle zachwycającą estetykę.
Licówki kompozytowe to bardzo cienkie płatki przymocowywane do przedniej części zębów. Jest to kapitalne rozwiązanie nie tylko dla Pacjentów pragnących, aby zęby prezentowały się znacznie ładniej, lecz jest to także prosty sposób na naprawienie ich odpowiedniej budowy poprzez przywrócenie ich pierwotnego kształtu.
Licówki to także zalecane rozwiązanie dla Pacjentów, którzy:
- mają zaburzony lub nieodpowiedni kształt koron zębów (są one zmniejszone, zwężone czy też skrócone),
- pragną zlikwidować diastemę (przerwę między zębami),
- potrzebują wyrównać linię siekaczy.
Wykonanie zabiegu implementacji pojedynczej licówki jest mało inwazyjne i wymaga stosunkowo mało czasu. Dla komfortu naszych Pacjentów, jeżeli zmiana w wyglądzie zębów ma być diametralna, jesteśmy w stanie wykonać licówki w postaci tymczasowej. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy dany wygląd jest zadowalający. Zakładając, że Pacjent już poddał się wszystkim zabiegom zachowawczym oraz wybielającym, po ustaleniu odpowiedniego planu leczenia stomatolog przejdzie do stworzenia spersonalizowanych wycisków. To właśnie na ich podstawie technik stworzy licówki dla Pacjenta dostosowane do jego zgryzu i budowy poszczególnych zębów. Po zaakceptowaniu ich wyglądu i funkcjonalności stomatolog zacementuje je w ustalonych wcześniej miejscach. Aby świetny efekt estetyczny utrzymał się maksymalnie długo, stomatolog udzieli kluczowych rad dla kontrolowania i utrzymania nienagannej higieny ustnej.
Stomatologia zachowawcza walczy ze skutkami próchnicy zębów. Leczenie polega na usuwaniu ubytków próchniczych z wykorzystaniem wypełnień, czyli plomb. Ma utrzymać uzębienie w stanie maksymalnie zbliżonym do naturalnego. W moim gabinecie w Zielonej Górze korzystam z wypełnień najwyższej jakości, dających niezwykle estetyczne efekty.
Należy usuwać już niewielkie ubytki, ponieważ ich zaniedbanie prowadzi do stopniowego niszczenia zęba. Dobry stomatolog podkreśla znaczenie leczenia zachowawczego, które pomaga uniknąć długiego i często kosztownego leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcji zęba.
W MediDent stosuję wyłącznie doskonałej jakości materiały oraz najnowocześniejszy sprzęt, by leczyć szybko i bezboleśnie, osiągając trwałe rezultaty.
Nieleczone uzębienie powoduje przykre konsekwencje dla naszego organizmu:
- Choroby zatok. Zęby i zatoki znajdują się blisko siebie, dlatego bakterie rozwijające się w chorym uzębieniu mogą szybko przenieść się do zatok.
- Choroby serca. Bakterie z jamy ustnej dostają się do krwiobiegu, uszkadzając ściany naczyń krwionośnych. Prowadzi to do odkładania się płytki miażdżycowej, zwiększa też ryzyko zawału.
- Angina. Paciorkowce pochodzące z zepsutych zębów mogą doprowadzić do anginy.
- Bakterie z zębów uszkadzają stawy. Mogą też doprowadzić do reumatyzmu.
- Nerki filtrują toksyny pochodzące z uszkodzonych zębów, co wpływa negatywnie na ich kondycję, powodując przy tym uszkodzenia.
- Choroba wrzodowa. Ból wynikający z uszkodzenia zębów zaburza prawidłowe gryzienie, co prowadzi do połykania większych niż zazwyczaj kawałków pożywienia. Te obciążają żołądek, który produkuje więcej kwasu solnego, co z kolei grozi wrzodami.
Leczenie endodontyczne (kanałowe) stosuje się, gdy zwykłe wypełnienie ubytków nie wystarcza, a uszkodzenie miazgi wewnątrz zęba stało się nieodwracalne. Przyczyny to m.in. zaawansowana próchnica, uszkodzenia mechaniczne zęba, liczne zabiegi wykonywane na zębie. Obejmuje ono diagnostykę i leczenie zmian w miazdze zębowej i tkankach okołopowierzchniowych. Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne pozwala na zachowanie zęba w jamie ustnej przez wiele lat.
Przebieg leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe można podzielić na pewne etapy, w skład których wchodzą:
- dokładne oczyszczenie komory zęba, usunięcie zmienionej chorobowo tkanki i kanałów za pomocą cienkich i elastycznych pilników.
- opracowanie kanałów; stomatolog płucze i oczyszcza kanały, by dokładnie je zdezynfekować, a następnie je osusza.
- szczelne wypełnienie oczyszczonych i suchych kanałów na całej długości.
- odbudowa zęba, która jest bezwględnie konieczna, gdyż ząb po leczeniu kanałowym staje się kruchy, odwodniony i podatny na uszkodzenia; zredukowanie tego ryzyka jest kluczowe, gdyż jego zignorowanie może doprowadzić do konieczności wykonywania reendodoncji (powtórnego leczenia kanałowego)
Zalecenia pozabiegowe
Zabieg endodontyczny wymaga po jego zakończeniu konkretnych działań ze strony Pacjenta. Dzięki temu obie strony otrzymują pewność, że zabieg zostanie zakończony pomyślnie. Pacjent, na którym wykonano leczenie kanałowe (endodontyczne), powinien:
- przez około godzinę unikać jedzenia i picia, z powodu wykorzystania chemoutwardzalnych wypełnień zębów,
- w przypadku wykorzystania znieczulenia miejscowego, dla własnego bezpieczeństwa unikać spożywania pokarmów, jako że niezwykle proste staje się uszkodzenie błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej,
- pamiętać o tym, że przez okres nawet kilku dni po wykonaniu zabiegu, możliwe jest odczuwanie efektów pracy stomatologa. W przypadku przedłużającego się okresu dyskomfortu, niezbędna może okazać się kontrola, a w ekstremalnych sytuacjach – terapia antybiotykowa.
- w przypadku braku wystąpienia takich dolegliwości, od momentu zakończenia leczenia do kontrolnego badania efektów leczenia kanałowego powinno upłynąć maksymalnie 6 miesięcy.
Stomatolog dziecięcy zajmuje się leczeniem pacjentów do 18 roku życia i skupia się głównie na profilaktyce oraz walce z próchnicą. Należy pamiętać, że leczeniu i opiece dentysty podlegają już pierwsze zęby mleczne.
Podstawowe zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej:
- Lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych. Bruzdy zębowe pokrywane są specjalnym lakiem chroniącym przed próchnicą. Lakowaniu powinien zostać poddany każdy nowy ząb. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Zęby przed przeprowadzeniem lakowania muszą być zdrowe.
- Fluoryzacja. Może przebiegać pod postacią używania past z wysoką zawartością fluoru lub polegać na nakładaniu specjalnych preparatów na zęby. Odbywa się pod ścisłym nadzorem stomatologa.
- Lakierowanie zębów. Wykazuje wysoką skuteczność w ochronie zębów zarówno mlecznych, jak i stałych przed próchnicą. Zęby pokrywane są lakierem z wysoką zawartością fluoru. To jedna z form fluoryzacji. Zabieg trwa krótko i jest naprawdę przyjemny. Lakiery mają różne smaki, jak guma balonowa czy karmel, co stanowi dla dziecka dodatkową atrakcję.
Dlaczego należy leczyć już zęby mleczne?
Mleczaki są szczególnie narażone na próchnicę, ze względu na cienkie szkliwo. Może ona powodować ich zbyt szybkie wypadanie, co prowadzi do wad zgryzu oraz zaburzeń rozwoju żuchwy i szczęki. Ponadto nieleczona próchnica przenosi się na zęby stałe.
Dbam, by mali pacjenci czuli się bezpiecznie. Zależy mi na radosnej atmosferze, bez zbędnego strachu. Udowadniam, że leczenie u stomatologa może być źródłem dobrych wspomnień. Zapraszam wszystkich małych pacjentów do mojego gabinetu w Zielonej Górze.
Zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej mają za zadanie walczyć z próchnicą i gromadzeniem się płytki nazębnej. Często pozwalają uniknąć długiego i skomplikowanego leczenia u stomatologa. Regularne wizyty u dentysty oraz profesjonalne zabiegi higienizacyjne w gabinecie są niezbędne dla zachowania zdrowych, mocnych zębów i zapobiegają paradontozie.
Do zabiegów profilaktycznych zalicza się czyszczenie zębów czyli scaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzację a także instruktaż higieny jamy ustnej.
Czyszczenie zębów (scaling)
Oczyszcza zęby z kamienia nazębnego oraz poddziąsłowego za pomocą ultradźwięków. Nieusuwany kamień uszkadza dziąsła oraz wywołuje stan zapalny kości. Scaling pomaga uniknąć wielu chorób, ma także działanie lecznicze.
Piaskowanie usuwa przebarwienia, osad i drobiny kamienia nazębnego nabyte przez spożywanie kawy, herbaty, ciemnych napojów czy palenie tytoniu. Przeprowadza się je za pomocą specjalnej piaskarki i proszku. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny.
Polerowanie zębów wykonuje się za pomocą past oraz szczotek i gumek w różnych rozmiarach. Usuwa ono osady i naloty nazębne, jest przy tym całkowicie bezbolesne. Po zabiegu zęby pozostają idealnie gładkie, co uniemożliwia osadzanie się zanieczyszczeń i powstawaniu płytki nazębnej.
Fluoryzacja
Fluoryzacja polecana jest po zabiegach higienizacyjnych oraz w nadwrażliwości zębów. Wzmacnia szkliwo, czyniąc je odpornym na próchnicę. Polega na nałożeniu na zęby preparatu z fluorem — najczęściej stosowane są lakiery fluorkowe, które są wygodne w użyciu a sama aplikacja trwa około 2 minut. Szczególnie przydatne w profilaktyce próchnicy, stosowane są zarówno w leczeniu próchnicy początkowej i odwapnień szkliwa oraz w znoszeniu nadwrażliwości lub po zabiegu scalingu. Zabieg fluoryzacji może być wykonywany w każdym wieku, zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.
Instruktaż jamy ustnej
Przekazujemy naszym pacjentom szczegółowe instrukcje co do prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów. Codzienna, dokładna higiena opóźnia narastanie kamienia, a także osadzanie się osadów i nalotów, dzięki czemu efekty czyszczenia zębów są trwalsze. Należy pamiętać o używaniu odpowiednich past, szczoteczek, nici i płynów.
Niebezpieczeństwa wiążące się z kamieniem nazębnym
Kamień nazębny powstaje w wyniku odkładającej się płytki nazębnej. Wapń znajdujący się w ślinie powoduje jej utwardzenie. Gdy już do tego dojdzie jedyną możliwością, by go usunąć jest wizyta u stomatologa. W żaden sposób nie można usunąć kamienia samodzielnie. Niestety nie pomoże ani szczotkowanie, ani płukanki czy nić dentystyczna. To często bagatelizowany problem, jednak prowadzi on do problemów takich jak nieświeży oddech czy nawet paradontoza. Ponadto nieusuwany kamień ciemnieje i negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu. Szczególnie dotyczy to osób palących oraz spożywających duże ilości kawy czy herbaty.
Regularne wizyty u stomatologa (co pół roku) to istotna część profilaktyki, pomagająca uniknąć wielu poważnych problemów.
Wyjątkowe przypadki wymagają od dentysty skorzystania z osiągnięć chirurgii stomatologicznej. Zalicza się do nich konieczność ekstrakcji zębów, w tym ósemek. Chirurgia stomatologiczna pozwala też na przygotowanie jamy ustnej do wszczepienia implantów oraz leczenia protetycznego. Wszystkie zabiegi wykonywane w moim gabinecie w Zielonej Górze są bezbolesne i odbywają się w komfortowej dla pacjenta atmosferze.
Ekstrakcja zęba
Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba z zębodołu wykonywana jest w znieczuleniu, co czyni zabieg bezbolesnym. Ząb luzuje się w zębodole, a następnie usuwa specjalnymi narzędziami, po czym otwarte miejsce zostaje zszyte. Sam zabieg trwa krótko, a ryzyko komplikacji jest niewielkie. Wyrwanie zęba to zawsze ostatnia możliwość, jaką wybiera stomatolog. Decyduje się na nią tylko, gdy inne sposoby leczenia nie mają szans na powodzenie.
Diagnostyka radiologiczna w chirurgii i przed ekstrakcją
Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej poprzedzone są zdjęciem RTG dla precyzyjnej i pewnej diagnozy. Nowoczesny sprzęt umożliwia wykrycie nieprawidłowości oraz zaproponowanie profesjonalnych usług dentystycznych.
Protetyka zajmuje się odtwarzaniem braków zębowych, przywracając pacjentowi prawidłowe funkcje żucia i gryzienia. Utracone lub znacznie uszkodzone zęby można zastąpić uzupełnieniami protetycznymi, które wiernie naśladują naturalne uzębienie. Protezy zębowe wykonane przez dobrego protetyka poprawiają estetykę uśmiechu oraz pozytywnie wpływają na pewność siebie. Prawidłowo dobrane uzupełnienia protetyczne są w pełni komfortowe i niewidoczne. Podkreślamy, że współczesna protetyka dąży do tego, by uzupełnienie braków uzębienia było także w pełni bezpieczne dla organizmu. Prace wykonywane są z bezpiecznych i trwałych materiałów, z uwzględnieniem warunków panujących w jamie ustnej pacjentów.
Wyróżnia się protezy stałe oraz ruchome, które protetyk dobiera do potrzeb indywidualnego pacjenta.
Protezy stałe
Każdy protetyk poleca pacjentom protezy na stałe przytwierdzone w jamie ustnej jako najwygodniejszy i pewne rozwiązanie. Dzięki wykorzystaniu doskonałych materiałów skutecznie poprawiają one wygląd naszego uśmiechu. Z pomocą dobrego protetyka można osiągnąć niezwykle estetyczne efekty – uzupełnienia doskonale naśladują naturalne uzębienie.
Wyróżnia się następujące protezy stałe:
-
Korony protetyczne
Zastępują widoczną część zęba, co decyduje o atrakcyjności uśmiechu pacjenta. Protetyk proponuje je, gdy uszkodzenie zęba jest rozległe, a zwykłe wypełnienie nie wystarcza. Osadzone zostają na oszlifowanym zębie, naturalnym korzeniu lub implancie. Wyróżnia się korony porcelanowe na metalowej podbudowie, korony pełnoceramiczne, a także korony protetyczne na podbudowie z tlenku cyrkonu.
-
Mosty
Ten rodzaj protezy uzupełnia braki od jednego do kilku zębów znajdujących się obok siebie. Przed założeniem mostu, protetyk szlifuje zęby filarowe, czyli te otaczające lukę w uzębieniu. Następnie osadza na nich korony połączone przęsłami, które tworzą most protetyczny. Wyróżnia się mosty porcelanowe i pełnoceramiczne oraz na podbudowie z tlenku cyrkonu.
Protezy ruchome
Protetyk poleca je w przypadku niemożności zastosowania protez stałych, czyli kiedy brakuje wielu zębów lub ich zły stan nie pozwala na zamocowanie korony protetycznej czy mostu. Współczesna protetyka oferuje coraz lepsze i wygodniejsze rozwiązania w zakresie protez ruchomych – one także mogą być wygodne i estetyczne.
-
Protezy termoplastyczne
Wygodniejsze i bezpieczniejsze od standardowych protez akrylowych. Wyposażone są w elastyczne klamry, które zapewniają doskonałe zamocowanie. Estetycznie dopasowują się barwą do dziąseł oraz zębów. Protezy termoplastyczne wykonuje się z wytrzymałego, a zarazem elastycznego polimeru termoplastycznego i nie zawierają żadnego metalowego elementu! Mogą być stosowane u osób uczulonych na protezy akrylowe, ponieważ nie zawierają monomeru resztkowego, często wywołującego reakcje alergiczne.
-
Protezy szkieletowe
Dzięki szkieletowi z metalu zajmują mniej miejsca w jamie ustnej, są też zdrowsze od klasycznych protez akrylowych, ponieważ nie uciskają wyrostka zębowego. Mocowane na klamrach są wygodne i stabilne.
-
Protezy bezklamrowe
Pozbawione widocznych klamer, wyposażone są w zatrzaski, zamki, zasuwy czy magnesy. Protetyk mocuje je na wcześniej oszlifowanych zębach filarowych z koroną protetyczną.
-
Protezy akrylowe
Stosowane w przypadku dużych braków zębowych i całkowitego bezzębia. Zalicza się je do protez osiadających na dziąsłach. Wykonywane w kształcie podkowy, całą płytą przylegają do podniebienia.
Każdy brak w uzębieniu, czy uszkodzenie nawet pojedynczego zęba wymaga skorzystania z pomocy protetyka. Ubytki w jamie ustnej z czasem prowadzą do upośledzenia mowy, zmian w stawach skroniowo-żuchwowych oraz zaburzeń w wyglądzie całej twarzy.
Osoby poszukujące dobrego protetyka w Zielonej Górze, zapraszam do MediDent. Zachęcam także do kontaktu osobistego lub telefonicznego w celu umówienia się na wizytę i poznania cen usług stomatologicznych w moim gabinecie.
Diagnostyka stomatologiczna pozwala na wykrycie chorób jamy ustnej, a następnie na dobór odpowiednich metod leczenia. W MediDent zawsze przeprowadzam szczegółowy wywiad z pacjentem, niezbędne jest także wykonanie RTG zębów. Rentgen zębów umożliwia diagnozę chorób przyzębia, dziąseł, próchnicy, infekcji i urazów twarzoczaszki. Konieczny jest także przed ekstrakcją zęba, leczeniem ortodontycznym, protetycznym czy wszczepieniem implantu.
Postawienie odpowiedniej diagnozy, pozwala uniknąć wielu komplikacji i umożliwia szybkie podjęcie koniecznych działań.
Odwiedź MediDent, by poznać ceny usług stomatologicznych oraz kompleksowo zadbać o zdrowie swoich zębów pod okiem doświadczonego stomatologa w Zielonej Górze.
Periodontologia obejmuje leczenie chorób przyzębia, które dotykają dorosłych, młodzież i dzieci. Przyzębie to tkanki twarde oraz miękkie otaczające ząb oraz unieruchamiające je w zębodole. Jedną z najpopularniejszych chorób dziąseł jest paradontoza. Należy skierować się do stomatologa, gdy zauważymy objawy takie jak ból dziąseł, krwawienie, rozchwianie zębów, nadwrażliwość na temperaturę, a także nieprzyjemny zapach z ust.
W moim gabinecie w Zielonej Górze dla maksymalnie precyzyjnej diagnozy wykonuję zdjęcie RTG. Jeśli nieprawidłowości zostaną wykryte, dentysta podejmuje leczenie. W ramach leczenie wykonywana jest higienizacja, czyli czyszczenie zębów ze szkodliwego osadu i płytki nazębnej.
Konieczny bywa też skaling poddziąsłowy, farmakoterapia, szynowanie, a nawet zabiegi chirurgiczne.
Przyczyny chorób dziąseł i przyzębia:
- nieodpowiednia higiena w warunkach domowych. Jej zaniechanie jest główną z przyczyn paradontozy. W rezultacie płytka nazębna nadmiernie się gromadzi i zmienia swój skład bakteryjny.
- palenie tytoniu. Substancje zawarte w dymie tytoniowym przyspieszają rozwój bakterii tworzących płytkę nazębną.
- niewłaściwa dieta
- bruksizm
- liczne uzupełnienia protetyczne
- zaburzenia hormonalne
Szynowanie zębów
Choroby zębów, a zwłaszcza paradontoza, prowadzą do zwiększonej ruchomości zębów. Taki stan może utrudniać oraz uniemożliwiać normalne odgryzanie i żucie pokarmów. Stomatolog wykonuje wtedy szynowanie. Jest ono konieczne także w przypadku urazów zębów.
Szynowanie polega na połączeniu zębów specjalnym materiałem, zwiększającym ich siłę i odporność na wyważanie. Dodatkowo siły żucia rozkładane są na większą powierzchnię. Zabieg ma na celu przedłużenie żywotności naturalnego uzębienia. Dentysta umieszcza szynę na zębach w takich sposób, by nie powodowała dyskomfortu i była niewidoczna – na stałe lub na określony czas.
Choroby przyzębia są przewlekłe i często trudne do wyleczenia, dlatego by ich uniknąć należy pamiętać o regularnych, kontrolnych wizytach u stomatologa.
W dzisiejszych czasach biały uśmiech jest niezwykle ważny i modny. Dzięki niemu jesteśmy postrzegani jako osoby zadbane oraz atrakcyjne. Śnieżnobiałe zęby podnoszą pewność siebie, pozytywnie wpływając na nasz wizerunek. Właśnie dlatego wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, ze względu na krótki czas trwania oraz zachwycające efekty. Czyni zęby lśniącymi i jaśniejszymi, usuwając niechciane przebarwienia. Piękny uśmiech można zyskać już podczas jednej wizyty u stomatologa: szybko i bezpiecznie.
Powody przebarwień zębów
Przebarwienia zębów mogą mieć niezwykle zróżnicowane powody. Powierzchniowe ciemnienie zębów mają zwykle źródło w diecie Pacjenta, a wpływ na taki stan rzeczy mają:
- napoje i potrawy o intensywnej barwie, jak na przykład kawa czy herbata,
- palenie tytoniu,
- czerwone wino, owoce i warzywa w ciemnych kolorach.
Trzeba jednak pamiętać także o tym, że to, co na powierzchni to nie wszystko. Przebarwienia mogą również pojawić się w znacznie głębszej strukturze zęba przez:
- wywołane przez antybiotyki pokroju tetracykliny,
- najróżniejsze urazy mechaniczne,
- zastosowania leczenia kanałowego,
- przyjmowanie zbyt pokaźnych ilości fluoru w czasie tworzenia zębów.
Wybielanie zębów w naszym gabinecie w Zielonej Górze polecamy Pacjentom, którzy w szybki i przede wszystkim – bezpieczny sposób pragną odmienić swój uśmiech.
Stosowane są dwie metody wybielania:
1. Nakładkowe wybielanie zębów
do stosowania w domu. Jest to najskuteczniejsza metoda wybielania. Pierwszy krok nakładkowego wybielania zębów to oczyszczenie zębów z osadów i kamienia oraz wyleczenie ewentualnych ubytków. Po tym etapie pacjent otrzymuje specjalne szyny stworzone na podstawie wcześniej wykonanych wycisków zębów, szczęki i żuchwy. Muszą one zostać idealnie dopasowane podczas wizyty u stomatologa. Następnie dentysta przekazuje pacjentowi żel wybielający o określonym stężeniu i instrukcje co do jego stosowania. Nakładki nosi się przez kilka godzin dziennie lub w nocy, przez okres od 7 do 12 dni. Decydując się na nakładkowe wybielanie zębów należy pamiętać o białej diecie, polegającej na wykluczeniu mocno barwiących pokarmów na czas zalecony przez dentystę.
2. Wybielanie gabinetowe przy użyciu lampy LED
Metoda zapewniająca szybkie wybielanie zębów. Przed przystąpieniem do tego zabiegu zęby muszą być wyleczone oraz oczyszczone z kamienia i osadów nazębnych. Stomatolog przed rozpoczęciem zabiegu zabezpiecza dziąsła, następnie pokrywa zęby preparatem wybielającym, a całość zostaje naświetlona specjalna lampą wybielającą. Preparat wzmocniony działaniem światła lampy pozostaje na zębach przez około 45 minut. Efekt widoczny jest od razu po zabiegu.
Istnieje możliwość połączenia tych dwóch form wybielania dla uzyskania jeszcze bielszego uśmiechu. Po przeprowadzeniu zabiegu wybielania profesjonalnego w gabinecie, Pacjent otrzymuje specjalne nakładki i żel wybielający aby kontynuować proces wybielania w domu. Pozwala to na przedłużenie i wzmocnienie efektu wybielania zębów.
Biała dieta
Zabieg wybielania zębów nie kończy się wraz z wykonaniem niezbędnych działań w zakresie obowiązków lekarza stomatologa, a spora odpowiedzialność za ostateczny efekt spoczywa na samym Pacjencie. Kluczowa staje się tak zwana biała dieta, która polega na tymczasowym wyeliminowaniu z przyjmowanego pokarmu produktów mających cechy barwiące. Za takowe uchodzą między innymi wspomniane wcześniej:
- warzywa i owoce pokroju buraków, marchwi, cytrusów czy wiśni,
- kawa i herbata,
- czerwone wino.
Zalecany okres stosowania takiej diety to przynajmniej 7 dni, jednak najbezpieczniejszym wyborem będzie przedłużenie czasu eliminacji wspomnianych produktów do dwóch tygodni. Należy również całkowicie wstrzymać się od palenia tytoniu.