Dla nas liczy się
Twój piękny uśmiech!

MedidentSTOMATOLOGIA ESTETYCZNA

MedidentSTOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

MedidentLECZENIE KANAŁOWE (ENDODONCJA)

MedidentSTOMATOLOGIA DZIECIĘCA

MedidentPROFILAKTYKA

MedidentCHIRURGIA

MedidentPROTETYKA – PROTEZY – KORONY PROTETYCZNE

MedidentDIAGNOSTYKA

MedidentPERIODONTOLOGIA

MedidentIMPLANTY

Stomatologia estetyczna pozwala na poprawę wyglądu zębów, tak by zyskały idealny kształt, rozmiar i odcień. Piękny uśmiech odmładza, czyni twarz promienną i dodaje pewności siebie. 

Najpopularniejszym zabiegiem w tej dziedzinie, który proponuję pacjentom w moim gabinecie w Zielonej Górze jest wybielanie zębów. Dzięki niemu zęby stają się śnieżnobiałe w bezpieczny sposób. Stomatologia estetyczna wykorzystuje także licówki i korony porcelanowe, które stosuje się w pełnym uzębieniu. Pełnią one wówczas funkcję estetyczną, czyniąc uśmiech piękniejszym. Mogą ukryć przebarwienia oraz niektóre wady zgryzu, dzięki czemu aparat ortodontyczny nie jest konieczny. Możliwe jest także zamknięcie diastemy, czyli przerwy między zębami, by osiągnąć uśmiech bez skazy.

Stomatologia zachowawcza walczy ze skutkami próchnicy zębów. Leczenie polega na usuwaniu ubytków próchniczych z wykorzystaniem wypełnień, czyli plomb. Ma utrzymać uzębienie w stanie maksymalnie zbliżonym do naturalnego. W moim gabinecie w Zielonej Górze korzystam z wypełnień najwyższej jakości, dających niezwykle estetyczne efekty.

Należy usuwać już niewielkie ubytki, ponieważ ich zaniedbanie prowadzi do stopniowego niszczenia zęba. Dobry stomatolog podkreśla znaczenie leczenia zachowawczego, które pomaga uniknąć długiego i często kosztownego leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcji zęba.

W MediDent stosuję wyłącznie doskonałej jakości materiały oraz najnowocześniejszy sprzęt, by leczyć szybko i bezboleśnie, osiągając trwałe rezultaty. 

Nieleczone uzębienie powoduje przykre konsekwencje dla naszego organizmu:

 • Choroby zatok. Zęby i zatoki znajdują się blisko siebie, dlatego bakterie rozwijające się w chorym uzębieniu mogą szybko przenieść się do zatok.
 • Choroby serca. Bakterie z jamy ustnej dostają się do krwiobiegu, uszkadzając ściany naczyń krwionośnych. Prowadzi to do odkładania się płytki miażdżycowej, zwiększa też ryzyko zawału.
 • Angina. Paciorkowce pochodzące z zepsutych zębów mogą doprowadzić do anginy.
 • Bakterie z zębów uszkadzają stawy. Mogą też doprowadzić do reumatyzmu.
 • Nerki filtrują toksyny pochodzące z uszkodzonych zębów, co wpływa negatywnie na ich kondycję, powodując przy tym uszkodzenia.
 • Choroba wrzodowa. Ból wynikający z uszkodzenia zębów zaburza prawidłowe gryzienie, co prowadzi do połykania większych niż zazwyczaj kawałków pożywienia. Te obciążają żołądek, który produkuje więcej kwasu solnego, co z kolei grozi wrzodami.

Leczenie endodontyczne (kanałowe) stosuje się, gdy zwykłe wypełnienie ubytków nie wystarcza, a uszkodzenie miazgi wewnątrz zęba stało się nieodwracalne. Przyczyny to m.in. zaawansowana próchnica, uszkodzenia mechaniczne zęba, liczne zabiegi wykonywane na zębie. Obejmuje ono diagnostykę i leczenie zmian w miazdze zębowej i tkankach okołopowierzchniowych. Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne pozwala na zachowanie zęba w jamie ustnej przez wiele lat. 

Przebieg leczenia kanałowego:

 1. Oczyszczenie komory zęba, usunięcie zmienionej chorobowo tkanki i kanałów za pomocą cienkich i elastycznych pilników.
 2. Opracowanie kanałów. Stomatolog płucze i oczyszcza kanały, by dokładnie je zdezynfekować. Następnie je osusza.
 3. Szczelne wypełnienie oczyszczonych i suchych kanałów na całej długości.
 4. Odbudowa zęba. Jest konieczna, gdyż ząb po leczeniu kanałowym staje się kruchy, odwodniony i podatny na uszkodzenia.

 

Zalecenia pozabiegowe:

Należy unikać gryzienia i żucia stroną ze świeżo wyleczonym zębem. Ma to szczególne znaczenie, kiedy na zębie założono jedynie opatrunek, a korona nie została odbudowana. Tylko w niektórych przypadkach konieczne bywa przyjmowanie antybiotyków przepisanych przez stomatologa.

Stomatolog dziecięcy zajmuje się leczeniem pacjentów do 18 roku życia i skupia się głównie na profilaktyce oraz walce z próchnicą.  Należy pamiętać, że leczeniu i opiece dentysty podlegają już pierwsze zęby mleczne. 

Podstawowe zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej:

 • Lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych. Bruzdy zębowe pokrywane są specjalnym lakiem chroniącym przed próchnicą. Lakowaniu powinien zostać poddany każdy nowy ząb. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Zęby przed przeprowadzeniem lakowania muszą być zdrowe.
 • Fluoryzacja. Może przebiegać pod postacią używania past z wysoką zawartością fluoru lub polegać na nakładaniu specjalnych preparatów na zęby. Odbywa się pod ścisłym nadzorem stomatologa.
 • Lakierowanie zębów. Wykazuje wysoką skuteczność w ochronie zębów zarówno mlecznych, jak i stałych przed próchnicą. Zęby pokrywane są lakierem z wysoką zawartością fluoru. To jedna z form fluoryzacji. Zabieg trwa krótko i jest naprawdę przyjemny. Lakiery mają różne smaki, jak guma balonowa czy karmel, co stanowi dla dziecka dodatkową atrakcję.

 

Dlaczego należy leczyć już zęby mleczne?

Mleczaki są szczególnie narażone na próchnicę, ze względu na cienkie szkliwo. Może ona powodować ich zbyt szybkie wypadanie, co prowadzi do wad zgryzu oraz zaburzeń rozwoju żuchwy i szczęki. Ponadto nieleczona próchnica przenosi się na zęby stałe.

Dbam, by mali pacjenci czuli się bezpiecznie. Zależy mi na radosnej atmosferze, bez zbędnego strachu. Udowadniam, że leczenie u stomatologa może być źródłem dobrych wspomnień. Zapraszam wszystkich małych pacjentów do mojego gabinetu w Zielonej Górze.

Zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej mają za zadanie walczyć z próchnicą i gromadzeniem się płytki nazębnej. Często pozwalają uniknąć długiego i skomplikowanego leczenia u stomatologa. Regularne wizyty u dentysty oraz profesjonalne zabiegi higienizacyjne w gabinecie są niezbędne dla zachowania zdrowych, mocnych zębów i zapobiegają paradontozie.

Do zabiegów profilaktycznych zalicza się czyszczenie zębów czyli scaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzację a także instruktaż higieny jamy ustnej.

Czyszczenie zębów (scaling)
Oczyszcza zęby z kamienia nazębnego oraz poddziąsłowego za pomocą ultradźwięków. Nieusuwany kamień uszkadza dziąsła oraz wywołuje stan zapalny kości. Scaling pomaga uniknąć wielu chorób, ma także działanie lecznicze.

Piaskowanie usuwa przebarwienia, osad i drobiny kamienia nazębnego nabyte przez spożywanie kawy, herbaty, ciemnych napojów czy palenie tytoniu. Przeprowadza się je za pomocą specjalnej piaskarki i proszku. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny.

Polerowanie zębów wykonuje się za pomocą past oraz szczotek i gumek w różnych rozmiarach. Usuwa ono osady i naloty nazębne, jest przy tym całkowicie bezbolesne. Po zabiegu zęby pozostają idealnie gładkie, co uniemożliwia osadzanie się zanieczyszczeń i powstawaniu płytki nazębnej.

Fluoryzacja
Fluoryzacja polecana jest po zabiegach higienizacyjnych oraz w nadwrażliwości zębów. Wzmacnia szkliwo, czyniąc je odpornym na próchnicę. Polega na nałożeniu na zęby preparatu z fluorem — najczęściej stosowane są lakiery fluorkowe, które są wygodne w użyciu a sama aplikacja trwa około 2 minut. Szczególnie przydatne w profilaktyce próchnicy, stosowane są zarówno w leczeniu próchnicy początkowej i odwapnień szkliwa oraz w znoszeniu nadwrażliwości lub po zabiegu scalingu. Zabieg fluoryzacji może być wykonywany w każdym wieku, zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.

Instruktaż jamy ustnej
Przekazujemy naszym pacjentom szczegółowe instrukcje co do prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów. Codzienna, dokładna higiena opóźnia narastanie kamienia, a także osadzanie się osadów i nalotów, dzięki czemu efekty czyszczenia zębów są trwalsze. Należy pamiętać o używaniu odpowiednich past, szczoteczek, nici i płynów.

 

Niebezpieczeństwa wiążące się z kamieniem nazębnym

Kamień nazębny powstaje w wyniku odkładającej się płytki nazębnej. Wapń znajdujący się w ślinie powoduje jej utwardzenie. Gdy już do tego dojdzie jedyną możliwością, by go usunąć jest wizyta u stomatologa. W żaden sposób nie można usunąć kamienia samodzielnie. Niestety nie pomoże ani szczotkowanie, ani płukanki czy nić dentystyczna. To często bagatelizowany problem, jednak prowadzi on do problemów takich jak nieświeży oddech czy nawet paradontoza. Ponadto nieusuwany kamień ciemnieje i negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu. Szczególnie dotyczy to osób palących oraz spożywających duże ilości kawy czy herbaty. 

Regularne wizyty u stomatologa (co pół roku) to istotna część profilaktyki, pomagająca uniknąć wielu poważnych problemów.

Wyjątkowe przypadki wymagają od dentysty skorzystania z osiągnięć chirurgii stomatologicznej. Zalicza się do nich konieczność ekstrakcji zębów, w tym ósemek. Chirurgia stomatologiczna pozwala też na przygotowanie jamy ustnej do wszczepienia implantów oraz leczenia protetycznego. Wszystkie zabiegi wykonywane w moim gabinecie w Zielonej Górze są bezbolesne i odbywają się w komfortowej dla pacjenta atmosferze.

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba z zębodołu wykonywana jest w znieczuleniu, co czyni zabieg bezbolesnym. Ząb luzuje się w zębodole, a następnie usuwa specjalnymi narzędziami, po czym otwarte miejsce zostaje zszyte. Sam zabieg trwa krótko, a ryzyko komplikacji jest niewielkie. Wyrwanie zęba to zawsze ostatnia możliwość, jaką wybiera stomatolog. Decyduje się na nią tylko, gdy inne sposoby leczenia nie mają szans na powodzenie.

Diagnostyka radiologiczna w chirurgii i przed ekstrakcją 

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej poprzedzone są zdjęciem RTG dla precyzyjnej i pewnej diagnozy. Nowoczesny sprzęt umożliwia wykrycie nieprawidłowości oraz zaproponowanie profesjonalnych usług dentystycznych.

Protetyka zajmuje się odtwarzaniem braków zębowych, przywracając pacjentowi prawidłowe funkcje żucia i gryzienia. Utracone lub znacznie uszkodzone zęby można zastąpić uzupełnieniami protetycznymi, które wiernie naśladują naturalne uzębienie. Protezy zębowe wykonane przez dobrego protetyka poprawiają estetykę uśmiechu oraz pozytywnie wpływają na pewność siebie. Prawidłowo dobrane uzupełnienia protetyczne są w pełni komfortowe i niewidoczne. Podkreślamy, że współczesna protetyka dąży do tego, by uzupełnienie braków uzębienia było także w pełni bezpieczne dla organizmu. Prace wykonywane są z bezpiecznych i trwałych materiałów, z uwzględnieniem warunków panujących w jamie ustnej pacjentów.

Wyróżnia się protezy stałe oraz ruchome, które protetyk dobiera do potrzeb indywidualnego pacjenta.

Protezy stałe

Każdy protetyk poleca pacjentom protezy na stałe przytwierdzone w jamie ustnej jako najwygodniejszy i pewne rozwiązanie. Dzięki wykorzystaniu doskonałych materiałów skutecznie poprawiają one wygląd naszego uśmiechu. Z pomocą dobrego protetyka można osiągnąć niezwykle estetyczne efekty – uzupełnienia doskonale naśladują naturalne uzębienie.

Wyróżnia się następujące protezy stałe:

 • Korony protetyczne

Zastępują widoczną część zęba, co decyduje o atrakcyjności uśmiechu pacjenta. Protetyk proponuje je, gdy uszkodzenie zęba jest rozległe, a zwykłe wypełnienie nie wystarcza. Osadzone zostają na oszlifowanym zębie, naturalnym korzeniu lub implancie. Wyróżnia się korony porcelanowe na metalowej podbudowie, korony pełnoceramiczne, a także korony protetyczne na podbudowie z tlenku cyrkonu.

 • Mosty

Ten rodzaj protezy uzupełnia braki od jednego do kilku zębów znajdujących się obok siebie. Przed założeniem mostu, protetyk szlifuje zęby filarowe, czyli te otaczające lukę w uzębieniu. Następnie osadza na nich korony połączone przęsłami, które tworzą most protetyczny. Wyróżnia się mosty porcelanowe i pełnoceramiczne oraz na podbudowie z tlenku cyrkonu.

 • Licówki

Te cienkie płatki porcelany lub kompozytu przyklejane są do przedniej strony zęba. Wspaniale maskują przebarwienia i nierówności zachwycając estetyką. Założenie licówek poprzedza rozmowa protetyka z pacjentem, w celu omówienia oczekiwań i rezultatów zabiegu. Przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie RTG, po czym następuje szlifowanie zębów (powierzchni licowej) w obrębie szkliwa. To minimalnie inwazyjna metoda poprawy uśmiechu. Założeniu licówek kompozytowych może towarzyszyć konieczność bondingu zębów. Polega na odbudowie zębów z wykorzystaniem kompozytów, które przylegają do zębów, bez potrzeby naruszania szkliwa. Plus bondingu zębów to zadowalająca cena i widoczne efekty. 

Protezy ruchome

Protetyk poleca je w przypadku niemożności zastosowania protez stałych, czyli kiedy brakuje wielu zębów lub ich zły stan nie pozwala na zamocowanie korony protetycznej czy mostu. Współczesna protetyka oferuje coraz lepsze i wygodniejsze rozwiązania w zakresie protez ruchomych – one także mogą być wygodne i estetyczne.

 • Protezy termoplastyczne

Wygodniejsze i bezpieczniejsze od standardowych protez akrylowych. Wyposażone są w elastyczne klamry, które zapewniają doskonałe zamocowanie. Estetycznie dopasowują się barwą do dziąseł oraz zębów. Protezy termoplastyczne wykonuje się z wytrzymałego, a zarazem elastycznego polimeru termoplastycznego i nie zawierają żadnego metalowego elementu! Mogą być stosowane u osób uczulonych na protezy akrylowe, ponieważ nie zawierają monomeru resztkowego, często wywołującego reakcje alergiczne. 

 • Protezy szkieletowe

Dzięki szkieletowi z metalu zajmują mniej miejsca w jamie ustnej, są też zdrowsze od klasycznych protez akrylowych, ponieważ nie uciskają wyrostka zębowego. Mocowane na klamrach są wygodne i stabilne.

 • Protezy bezklamrowe

Pozbawione widocznych klamer, wyposażone są w zatrzaski, zamki, zasuwy czy magnesy. Protetyk mocuje je na wcześniej oszlifowanych zębach filarowych z koroną protetyczną.

 • Protezy akrylowe

Stosowane w przypadku dużych braków zębowych i całkowitego bezzębia. Zalicza się je do protez osiadających na dziąsłach. Wykonywane w kształcie podkowy, całą płytą przylegają do podniebienia. 

Każdy brak w uzębieniu, czy uszkodzenie nawet pojedynczego zęba wymaga skorzystania z pomocy protetyka. Ubytki w jamie ustnej z czasem prowadzą do upośledzenia mowy, zmian w stawach skroniowo-żuchwowych oraz zaburzeń w wyglądzie całej twarzy.  

Osoby poszukujące dobrego protetyka w Zielonej Górze, zapraszam do MediDent. Zachęcam także do kontaktu osobistego lub telefonicznego w celu umówienia się na wizytę i poznania cen usług stomatologicznych w moim gabinecie.

Diagnostyka stomatologiczna pozwala na wykrycie chorób jamy ustnej, a następnie na dobór odpowiednich metod leczenia. W MediDent zawsze przeprowadzam szczegółowy wywiad z pacjentem, niezbędne jest także wykonanie RTG zębów. Rentgen zębów umożliwia diagnozę chorób przyzębia, dziąseł, próchnicy, infekcji i urazów twarzoczaszki. Konieczny jest także przed ekstrakcją zęba, leczeniem ortodontycznym, protetycznym czy wszczepieniem implantu.

Postawienie odpowiedniej diagnozy, pozwala uniknąć wielu komplikacji i umożliwia szybkie podjęcie koniecznych działań.

Odwiedź MediDent, by poznać ceny usług stomatologicznych oraz kompleksowo zadbać o zdrowie swoich zębów pod okiem doświadczonego stomatologa w Zielonej Górze.

Periodontologia obejmuje leczenie chorób przyzębia, które dotykają dorosłych, młodzież i dzieci. Przyzębie to tkanki twarde oraz miękkie otaczające ząb oraz unieruchamiające je w zębodole. Jedną z najpopularniejszych chorób dziąseł jest paradontoza. Należy skierować się do stomatologa, gdy zauważymy objawy takie jak ból dziąseł, krwawienie, rozchwianie zębów, nadwrażliwość na temperaturę, a także nieprzyjemny zapach z ust.

W moim gabinecie w Zielonej Górze dla maksymalnie precyzyjnej diagnozy wykonuję zdjęcie RTG. Jeśli nieprawidłowości zostaną wykryte, dentysta podejmuje leczenie. W ramach leczenie wykonywana jest higienizacja, czyli czyszczenie zębów ze szkodliwego osadu i płytki nazębnej.

Konieczny bywa też skaling poddziąsłowy, farmakoterapia, szynowanie, a nawet zabiegi chirurgiczne.

 

Przyczyny chorób dziąseł i przyzębia:

 • nieodpowiednia higiena w warunkach domowych. Jej zaniechanie jest główną z przyczyn paradontozy. W rezultacie płytka nazębna nadmiernie się gromadzi i zmienia swój skład bakteryjny.
 • palenie tytoniu. Substancje zawarte w dymie tytoniowym przyspieszają rozwój bakterii tworzących płytkę nazębną.
 • niewłaściwa dieta
 • bruksizm
 • liczne uzupełnienia protetyczne
 • zaburzenia hormonalne

 

Szynowanie zębów

Choroby zębów, a zwłaszcza paradontoza, prowadzą do zwiększonej ruchomości zębów. Taki stan może utrudniać oraz uniemożliwiać normalne odgryzanie i żucie pokarmów. Stomatolog wykonuje wtedy szynowanie. Jest ono konieczne także w przypadku urazów zębów.

Szynowanie polega na połączeniu zębów specjalnym materiałem, zwiększającym ich siłę i odporność na wyważanie. Dodatkowo siły żucia rozkładane są na większą powierzchnię. Zabieg ma na celu przedłużenie żywotności naturalnego uzębienia. Dentysta umieszcza szynę na zębach w takich sposób, by nie powodowała dyskomfortu i była niewidoczna – na stałe lub na określony czas.

Choroby przyzębia są przewlekłe i często trudne do wyleczenia, dlatego by ich uniknąć należy pamiętać o regularnych, kontrolnych wizytach u stomatologa.

Implant to śruba umieszczona w kości, zastępująca naturalny korzeń zęba. Na niej mocuje się widoczną koronę lub most protetyczny, odpowiedzialne za estetykę uśmiechu. Implanty to obecnie najdoskonalszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Wykonane z obojętnych dla ludzkiego organizmu materiałów, takich jak tytan lub tlenek cyrkonu, nie wywołują reakcji alergicznych, co czyni je w pełni bezpiecznymi. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, dlatego mogą służyć przez wiele lat. Piłowanie zębów sąsiadujących nie jest konieczne przed wszczepieniem implantu.

Wszczepienie implantu

Poprzedzone jest wywiadem z pacjentem, badaniami jamy ustnej oraz wykonaniem zdjęcia panoramicznego oraz tomografii komputerowej przez stomatologa. Diagnostyka jest bardzo ważna dla poznania stanu zdrowia pacjenta. Jest to znaczące dla powodzenia i bezpieczeństwa zabiegu.

Wszczepienie implantu to zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu. Po zabiegu pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje co do dalszego postępowania oraz termin zdjęcia szwów.

Proces wgojenia, czyli osteointegracji trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie implantolog decyduje czy na implant można założyć koronę lub most.

Zalety implantów:

 • Zahamowanie uszkodzeń pozostałych zębów.
 • Nie wymagają ingerencji w inne zęby.
 • Doskonale zastępują naturalny ząb pod względem estetyki i funkcjonalności, podnosząc komfort życia pacjenta.

Wiem, jak ważny jest wybór odpowiedniego implantologa, dlatego zapraszam do mojego gabinetu w Zielonej Górze, gdzie pacjenci mogą zaufać sprawdzonemu i doświadczonemu specjaliście.

Umów się na wizytę

Wypełnij poniższy formularz

Umów wizytę

X
Umów wizytę !