Dla nas liczy się
Twój piękny uśmiech!

MedidentSTOMATOLOGIA ESTETYCZNA – LICÓWKI

MedidentSTOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

MedidentLECZENIE KANAŁOWE (ENDODONCJA)

MedidentSTOMATOLOGIA DZIECIĘCA

MedidentPROFILAKTYKA

MedidentCHIRURGIA

MedidentPROTETYKA – PROTEZY – KORONY PROTETYCZNE

MedidentDIAGNOSTYKA

MedidentPERIODONTOLOGIA

MedidentIMPLANTY

Stomatologia estetyczna pozwala na poprawę wyglądu zębów, tak by zyskały idealny kształt, rozmiar i odcień. Piękny uśmiech odmładza, czyni twarz promienną i dodaje pewności siebie. 

Najpopularniejszym zabiegiem w tej dziedzinie, który proponuję pacjentom w moim gabinecie w Zielonej Górze jest wybielanie zębów. Dzięki niemu zęby stają się śnieżnobiałe w bezpieczny sposób. Stomatologia estetyczna wykorzystuje także licówki i korony porcelanowe, które stosuje się w pełnym uzębieniu. Pełnią one wówczas funkcję estetyczną, czyniąc uśmiech piękniejszym. Mogą ukryć przebarwienia oraz niektóre wady zgryzu, dzięki czemu aparat ortodontyczny nie jest konieczny. Możliwe jest także zamknięcie diastemy, czyli przerwy między zębami, by osiągnąć uśmiech bez skazy.

Licówki

To bezsprzecznie jedno z najlepszych i najpopularniejszych rozwiązań z zakresu stomatologii estetycznej. Dzięki nim uzyskanie pożądanego kształtu uzębienia jest niezwykle proste a co więcej – licówki dają niezwykle zachwycającą estetykę.

Licówki to bardzo cienkie płatki porcelanowe lub kompozytowe przymocowywane do przedniej części zębów. Jest to kapitalne rozwiązanie nie tylko dla Pacjentów pragnących, aby zęby prezentowały się znacznie ładniej, lecz jest to także prosty sposób na naprawienie ich odpowiedniej budowy poprzez przywrócenie ich pierwotnego kształtu. 

Licówki to także zalecane rozwiązanie dla Pacjentów, którzy:

 • mają zaburzony lub nieodpowiedni kształt koron zębów (są one zmniejszone, zwężone czy też skrócone),
 • pragną zlikwidować diastemę (przerwę między zębami),
 • potrzebują wyrównać linię siekaczy.

Wykonanie zabiegu implementacji pojedynczej licówki jest mało inwazyjne i wymaga stosunkowo mało czasu. Dla komfortu naszych Pacjentów, jeżeli zmiana w wyglądzie zębów ma być diametralna, jesteśmy w stanie wykonać licówki w postaci tymczasowej. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy dany wygląd jest zadowalający. Zakładając, że Pacjent już poddał się wszystkim zabiegom zachowawczym oraz wybielającym, po ustaleniu odpowiedniego planu leczenia stomatolog przejdzie do stworzenia spersonalizowanych wycisków. To właśnie na ich podstawie technik stworzy licówki dla Pacjenta dostosowane do jego zgryzu i budowy poszczególnych zębów. Po zaakceptowaniu ich wyglądu i funkcjonalności stomatolog zacementuje je w ustalonych wcześniej miejscach. Aby świetny efekt estetyczny utrzymał się maksymalnie długo, stomatolog udzieli kluczowych rad dla kontrolowania i utrzymania nienagannej higieny ustnej.

Stomatologia zachowawcza walczy ze skutkami próchnicy zębów. Leczenie polega na usuwaniu ubytków próchniczych z wykorzystaniem wypełnień, czyli plomb. Ma utrzymać uzębienie w stanie maksymalnie zbliżonym do naturalnego. W moim gabinecie w Zielonej Górze korzystam z wypełnień najwyższej jakości, dających niezwykle estetyczne efekty.

Należy usuwać już niewielkie ubytki, ponieważ ich zaniedbanie prowadzi do stopniowego niszczenia zęba. Dobry stomatolog podkreśla znaczenie leczenia zachowawczego, które pomaga uniknąć długiego i często kosztownego leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcji zęba.

W MediDent stosuję wyłącznie doskonałej jakości materiały oraz najnowocześniejszy sprzęt, by leczyć szybko i bezboleśnie, osiągając trwałe rezultaty. 

Nieleczone uzębienie powoduje przykre konsekwencje dla naszego organizmu:

 • Choroby zatok. Zęby i zatoki znajdują się blisko siebie, dlatego bakterie rozwijające się w chorym uzębieniu mogą szybko przenieść się do zatok.
 • Choroby serca. Bakterie z jamy ustnej dostają się do krwiobiegu, uszkadzając ściany naczyń krwionośnych. Prowadzi to do odkładania się płytki miażdżycowej, zwiększa też ryzyko zawału.
 • Angina. Paciorkowce pochodzące z zepsutych zębów mogą doprowadzić do anginy.
 • Bakterie z zębów uszkadzają stawy. Mogą też doprowadzić do reumatyzmu.
 • Nerki filtrują toksyny pochodzące z uszkodzonych zębów, co wpływa negatywnie na ich kondycję, powodując przy tym uszkodzenia.
 • Choroba wrzodowa. Ból wynikający z uszkodzenia zębów zaburza prawidłowe gryzienie, co prowadzi do połykania większych niż zazwyczaj kawałków pożywienia. Te obciążają żołądek, który produkuje więcej kwasu solnego, co z kolei grozi wrzodami.

Leczenie endodontyczne (kanałowe) stosuje się, gdy zwykłe wypełnienie ubytków nie wystarcza, a uszkodzenie miazgi wewnątrz zęba stało się nieodwracalne. Przyczyny to m.in. zaawansowana próchnica, uszkodzenia mechaniczne zęba, liczne zabiegi wykonywane na zębie. Obejmuje ono diagnostykę i leczenie zmian w miazdze zębowej i tkankach okołopowierzchniowych. Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne pozwala na zachowanie zęba w jamie ustnej przez wiele lat. 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie endodoncji. Tym, co cechuje ten zabieg, jest wykorzystanie narzędzia jakim jest właśnie mikroskop. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie nieznanej wcześniej precyzji, dokładności oraz zauważenie tego, co dla ludzkiego oka niezauważalne. 

Tak prowadzone leczenie kanałowe jest niezwykle wygodne dla Pacjenta, znajdującego się w pozycji leżącej. Mikroskop, z jakiego korzysta się w naszym gabinecie, jest umieszczony nad jego głową i dzięki temu stomatolog może bezproblemowo zajrzeć do wnętrza uzębienia. Lekarz otrzymuje szansę na możliwie najlepsze wykonanie swoich obowiązków, wraz ze zredukowaniem możliwości wystąpienia jakichkolwiek komplikacji.

Stomatolog, który korzysta z mikroskopu, otrzymuje możliwość bezbłędnego wykonywania najróżniejszych czynności z tak trudnej dziedziny stomatologii, jaka jest endodoncja na polu tak małym, jak… jeden milimetr kwadratowy. Kwestie, takie jak lokalizacja koniecznych do leczenia kanałów, dokładne usunięcie starszego wypełnienia zęba, czy możliwie najszczelniejsze uzupełnienie go staję się znacznie prostsze.

Leczenie kanałowe, także te z wykorzystaniem mikroskopu są świetnym, ale też niezwykle szybkim rozwiązaniem dla leczenia zęba, który z pozoru wydaje się nie do uratowania. To świetna alternatywa dla rozwiązania ostatecznego, jaką jest ekstrakcja zainfekowanego zęba.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe przy pomocy mikroskopu, oprócz faktu wykorzystania tego narzędzia, zasadniczo nie różni się od klasycznego zabiegu. To leczenie kanałowe można podzielić na pewne etapy, w skład których wchodzą:

 • dokładne oczyszczenie komory zęba, usunięcie zmienionej chorobowo tkanki i kanałów za pomocą cienkich i elastycznych pilników.
 • opracowanie kanałów; stomatolog płucze i oczyszcza kanały, by dokładnie je zdezynfekować, a następnie je osusza.
 • szczelne wypełnienie oczyszczonych i suchych kanałów na całej długości.
 • odbudowa zęba, która jest bezwględnie konieczna, gdyż ząb po leczeniu kanałowym staje się kruchy, odwodniony i podatny na uszkodzenia; zredukowanie tego ryzyka jest kluczowe, gdyż jego zignorowanie może doprowadzić do konieczności wykonywania reendodoncji (powtórnego leczenia kanałowego)

Zalecenia pozabiegowe

Zabieg endodontyczny wymaga po jego zakończeniu konkretnych działań ze strony Pacjenta. Dzięki temu obie strony otrzymują pewność, że zabieg zostanie zakończony pomyślnie. Pacjent, na którym wykonano leczenie kanałowe (endodontyczne), powinien:

 • przez około godzinę unikać jedzenia i picia, z powodu wykorzystania chemoutwardzalnych wypełnień zębów,
 • w przypadku wykorzystania znieczulenia miejscowego, dla własnego bezpieczeństwa unikać spożywania pokarmów, jako że niezwykle proste staje się uszkodzenie błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej,
 • pamiętać o tym, że przez okres nawet kilku dni po wykonaniu zabiegu, możliwe jest odczuwanie efektów pracy stomatologa. W przypadku przedłużającego się okresu dyskomfortu, niezbędna może okazać się kontrola, a w ekstremalnych sytuacjach – terapia antybiotykowa.
 • w przypadku braku wystąpienia takich dolegliwości, od momentu zakończenia leczenia do kontrolnego badania efektów leczenia kanałowego powinno upłynąć maksymalnie 6 miesięcy.

Stomatolog dziecięcy zajmuje się leczeniem pacjentów do 18 roku życia i skupia się głównie na profilaktyce oraz walce z próchnicą.  Należy pamiętać, że leczeniu i opiece dentysty podlegają już pierwsze zęby mleczne. 

Podstawowe zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej:

 • Lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych. Bruzdy zębowe pokrywane są specjalnym lakiem chroniącym przed próchnicą. Lakowaniu powinien zostać poddany każdy nowy ząb. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Zęby przed przeprowadzeniem lakowania muszą być zdrowe.
 • Fluoryzacja. Może przebiegać pod postacią używania past z wysoką zawartością fluoru lub polegać na nakładaniu specjalnych preparatów na zęby. Odbywa się pod ścisłym nadzorem stomatologa.
 • Lakierowanie zębów. Wykazuje wysoką skuteczność w ochronie zębów zarówno mlecznych, jak i stałych przed próchnicą. Zęby pokrywane są lakierem z wysoką zawartością fluoru. To jedna z form fluoryzacji. Zabieg trwa krótko i jest naprawdę przyjemny. Lakiery mają różne smaki, jak guma balonowa czy karmel, co stanowi dla dziecka dodatkową atrakcję.

 

Dlaczego należy leczyć już zęby mleczne?

Mleczaki są szczególnie narażone na próchnicę, ze względu na cienkie szkliwo. Może ona powodować ich zbyt szybkie wypadanie, co prowadzi do wad zgryzu oraz zaburzeń rozwoju żuchwy i szczęki. Ponadto nieleczona próchnica przenosi się na zęby stałe.

Dbam, by mali pacjenci czuli się bezpiecznie. Zależy mi na radosnej atmosferze, bez zbędnego strachu. Udowadniam, że leczenie u stomatologa może być źródłem dobrych wspomnień. Zapraszam wszystkich małych pacjentów do mojego gabinetu w Zielonej Górze.

Zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej mają za zadanie walczyć z próchnicą i gromadzeniem się płytki nazębnej. Często pozwalają uniknąć długiego i skomplikowanego leczenia u stomatologa. Regularne wizyty u dentysty oraz profesjonalne zabiegi higienizacyjne w gabinecie są niezbędne dla zachowania zdrowych, mocnych zębów i zapobiegają paradontozie.

Do zabiegów profilaktycznych zalicza się czyszczenie zębów czyli scaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzację a także instruktaż higieny jamy ustnej.

Czyszczenie zębów (scaling)
Oczyszcza zęby z kamienia nazębnego oraz poddziąsłowego za pomocą ultradźwięków. Nieusuwany kamień uszkadza dziąsła oraz wywołuje stan zapalny kości. Scaling pomaga uniknąć wielu chorób, ma także działanie lecznicze.

Piaskowanie usuwa przebarwienia, osad i drobiny kamienia nazębnego nabyte przez spożywanie kawy, herbaty, ciemnych napojów czy palenie tytoniu. Przeprowadza się je za pomocą specjalnej piaskarki i proszku. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny.

Polerowanie zębów wykonuje się za pomocą past oraz szczotek i gumek w różnych rozmiarach. Usuwa ono osady i naloty nazębne, jest przy tym całkowicie bezbolesne. Po zabiegu zęby pozostają idealnie gładkie, co uniemożliwia osadzanie się zanieczyszczeń i powstawaniu płytki nazębnej.

Fluoryzacja
Fluoryzacja polecana jest po zabiegach higienizacyjnych oraz w nadwrażliwości zębów. Wzmacnia szkliwo, czyniąc je odpornym na próchnicę. Polega na nałożeniu na zęby preparatu z fluorem — najczęściej stosowane są lakiery fluorkowe, które są wygodne w użyciu a sama aplikacja trwa około 2 minut. Szczególnie przydatne w profilaktyce próchnicy, stosowane są zarówno w leczeniu próchnicy początkowej i odwapnień szkliwa oraz w znoszeniu nadwrażliwości lub po zabiegu scalingu. Zabieg fluoryzacji może być wykonywany w każdym wieku, zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.

Instruktaż jamy ustnej
Przekazujemy naszym pacjentom szczegółowe instrukcje co do prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów. Codzienna, dokładna higiena opóźnia narastanie kamienia, a także osadzanie się osadów i nalotów, dzięki czemu efekty czyszczenia zębów są trwalsze. Należy pamiętać o używaniu odpowiednich past, szczoteczek, nici i płynów.

 

Niebezpieczeństwa wiążące się z kamieniem nazębnym

Kamień nazębny powstaje w wyniku odkładającej się płytki nazębnej. Wapń znajdujący się w ślinie powoduje jej utwardzenie. Gdy już do tego dojdzie jedyną możliwością, by go usunąć jest wizyta u stomatologa. W żaden sposób nie można usunąć kamienia samodzielnie. Niestety nie pomoże ani szczotkowanie, ani płukanki czy nić dentystyczna. To często bagatelizowany problem, jednak prowadzi on do problemów takich jak nieświeży oddech czy nawet paradontoza. Ponadto nieusuwany kamień ciemnieje i negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu. Szczególnie dotyczy to osób palących oraz spożywających duże ilości kawy czy herbaty. 

Regularne wizyty u stomatologa (co pół roku) to istotna część profilaktyki, pomagająca uniknąć wielu poważnych problemów.

Wyjątkowe przypadki wymagają od dentysty skorzystania z osiągnięć chirurgii stomatologicznej. Zalicza się do nich konieczność ekstrakcji zębów, w tym ósemek. Chirurgia stomatologiczna pozwala też na przygotowanie jamy ustnej do wszczepienia implantów oraz leczenia protetycznego. Wszystkie zabiegi wykonywane w moim gabinecie w Zielonej Górze są bezbolesne i odbywają się w komfortowej dla pacjenta atmosferze.

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba z zębodołu wykonywana jest w znieczuleniu, co czyni zabieg bezbolesnym. Ząb luzuje się w zębodole, a następnie usuwa specjalnymi narzędziami, po czym otwarte miejsce zostaje zszyte. Sam zabieg trwa krótko, a ryzyko komplikacji jest niewielkie. Wyrwanie zęba to zawsze ostatnia możliwość, jaką wybiera stomatolog. Decyduje się na nią tylko, gdy inne sposoby leczenia nie mają szans na powodzenie.

Diagnostyka radiologiczna w chirurgii i przed ekstrakcją 

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej poprzedzone są zdjęciem RTG dla precyzyjnej i pewnej diagnozy. Nowoczesny sprzęt umożliwia wykrycie nieprawidłowości oraz zaproponowanie profesjonalnych usług dentystycznych.

Protetyka zajmuje się odtwarzaniem braków zębowych, przywracając pacjentowi prawidłowe funkcje żucia i gryzienia. Utracone lub znacznie uszkodzone zęby można zastąpić uzupełnieniami protetycznymi, które wiernie naśladują naturalne uzębienie. Protezy zębowe wykonane przez dobrego protetyka poprawiają estetykę uśmiechu oraz pozytywnie wpływają na pewność siebie. Prawidłowo dobrane uzupełnienia protetyczne są w pełni komfortowe i niewidoczne. Podkreślamy, że współczesna protetyka dąży do tego, by uzupełnienie braków uzębienia było także w pełni bezpieczne dla organizmu. Prace wykonywane są z bezpiecznych i trwałych materiałów, z uwzględnieniem warunków panujących w jamie ustnej pacjentów.

Wyróżnia się protezy stałe oraz ruchome, które protetyk dobiera do potrzeb indywidualnego pacjenta.

Protezy stałe

Każdy protetyk poleca pacjentom protezy na stałe przytwierdzone w jamie ustnej jako najwygodniejszy i pewne rozwiązanie. Dzięki wykorzystaniu doskonałych materiałów skutecznie poprawiają one wygląd naszego uśmiechu. Z pomocą dobrego protetyka można osiągnąć niezwykle estetyczne efekty – uzupełnienia doskonale naśladują naturalne uzębienie.

Wyróżnia się następujące protezy stałe:

 • Korony protetyczne

Zastępują widoczną część zęba, co decyduje o atrakcyjności uśmiechu pacjenta. Protetyk proponuje je, gdy uszkodzenie zęba jest rozległe, a zwykłe wypełnienie nie wystarcza. Osadzone zostają na oszlifowanym zębie, naturalnym korzeniu lub implancie. Wyróżnia się korony porcelanowe na metalowej podbudowie, korony pełnoceramiczne, a także korony protetyczne na podbudowie z tlenku cyrkonu.

 • Mosty

Ten rodzaj protezy uzupełnia braki od jednego do kilku zębów znajdujących się obok siebie. Przed założeniem mostu, protetyk szlifuje zęby filarowe, czyli te otaczające lukę w uzębieniu. Następnie osadza na nich korony połączone przęsłami, które tworzą most protetyczny. Wyróżnia się mosty porcelanowe i pełnoceramiczne oraz na podbudowie z tlenku cyrkonu.

Protezy ruchome

Protetyk poleca je w przypadku niemożności zastosowania protez stałych, czyli kiedy brakuje wielu zębów lub ich zły stan nie pozwala na zamocowanie korony protetycznej czy mostu. Współczesna protetyka oferuje coraz lepsze i wygodniejsze rozwiązania w zakresie protez ruchomych – one także mogą być wygodne i estetyczne.

 • Protezy termoplastyczne

Wygodniejsze i bezpieczniejsze od standardowych protez akrylowych. Wyposażone są w elastyczne klamry, które zapewniają doskonałe zamocowanie. Estetycznie dopasowują się barwą do dziąseł oraz zębów. Protezy termoplastyczne wykonuje się z wytrzymałego, a zarazem elastycznego polimeru termoplastycznego i nie zawierają żadnego metalowego elementu! Mogą być stosowane u osób uczulonych na protezy akrylowe, ponieważ nie zawierają monomeru resztkowego, często wywołującego reakcje alergiczne. 

 • Protezy szkieletowe

Dzięki szkieletowi z metalu zajmują mniej miejsca w jamie ustnej, są też zdrowsze od klasycznych protez akrylowych, ponieważ nie uciskają wyrostka zębowego. Mocowane na klamrach są wygodne i stabilne.

 • Protezy bezklamrowe

Pozbawione widocznych klamer, wyposażone są w zatrzaski, zamki, zasuwy czy magnesy. Protetyk mocuje je na wcześniej oszlifowanych zębach filarowych z koroną protetyczną.

 • Protezy akrylowe

Stosowane w przypadku dużych braków zębowych i całkowitego bezzębia. Zalicza się je do protez osiadających na dziąsłach. Wykonywane w kształcie podkowy, całą płytą przylegają do podniebienia. 

Każdy brak w uzębieniu, czy uszkodzenie nawet pojedynczego zęba wymaga skorzystania z pomocy protetyka. Ubytki w jamie ustnej z czasem prowadzą do upośledzenia mowy, zmian w stawach skroniowo-żuchwowych oraz zaburzeń w wyglądzie całej twarzy.  

Osoby poszukujące dobrego protetyka w Zielonej Górze, zapraszam do MediDent. Zachęcam także do kontaktu osobistego lub telefonicznego w celu umówienia się na wizytę i poznania cen usług stomatologicznych w moim gabinecie.

Diagnostyka stomatologiczna pozwala na wykrycie chorób jamy ustnej, a następnie na dobór odpowiednich metod leczenia. W MediDent zawsze przeprowadzam szczegółowy wywiad z pacjentem, niezbędne jest także wykonanie RTG zębów. Rentgen zębów umożliwia diagnozę chorób przyzębia, dziąseł, próchnicy, infekcji i urazów twarzoczaszki. Konieczny jest także przed ekstrakcją zęba, leczeniem ortodontycznym, protetycznym czy wszczepieniem implantu.

Postawienie odpowiedniej diagnozy, pozwala uniknąć wielu komplikacji i umożliwia szybkie podjęcie koniecznych działań.

Odwiedź MediDent, by poznać ceny usług stomatologicznych oraz kompleksowo zadbać o zdrowie swoich zębów pod okiem doświadczonego stomatologa w Zielonej Górze.

Periodontologia obejmuje leczenie chorób przyzębia, które dotykają dorosłych, młodzież i dzieci. Przyzębie to tkanki twarde oraz miękkie otaczające ząb oraz unieruchamiające je w zębodole. Jedną z najpopularniejszych chorób dziąseł jest paradontoza. Należy skierować się do stomatologa, gdy zauważymy objawy takie jak ból dziąseł, krwawienie, rozchwianie zębów, nadwrażliwość na temperaturę, a także nieprzyjemny zapach z ust.

W moim gabinecie w Zielonej Górze dla maksymalnie precyzyjnej diagnozy wykonuję zdjęcie RTG. Jeśli nieprawidłowości zostaną wykryte, dentysta podejmuje leczenie. W ramach leczenie wykonywana jest higienizacja, czyli czyszczenie zębów ze szkodliwego osadu i płytki nazębnej.

Konieczny bywa też skaling poddziąsłowy, farmakoterapia, szynowanie, a nawet zabiegi chirurgiczne.

 

Przyczyny chorób dziąseł i przyzębia:

 • nieodpowiednia higiena w warunkach domowych. Jej zaniechanie jest główną z przyczyn paradontozy. W rezultacie płytka nazębna nadmiernie się gromadzi i zmienia swój skład bakteryjny.
 • palenie tytoniu. Substancje zawarte w dymie tytoniowym przyspieszają rozwój bakterii tworzących płytkę nazębną.
 • niewłaściwa dieta
 • bruksizm
 • liczne uzupełnienia protetyczne
 • zaburzenia hormonalne

 

Szynowanie zębów

Choroby zębów, a zwłaszcza paradontoza, prowadzą do zwiększonej ruchomości zębów. Taki stan może utrudniać oraz uniemożliwiać normalne odgryzanie i żucie pokarmów. Stomatolog wykonuje wtedy szynowanie. Jest ono konieczne także w przypadku urazów zębów.

Szynowanie polega na połączeniu zębów specjalnym materiałem, zwiększającym ich siłę i odporność na wyważanie. Dodatkowo siły żucia rozkładane są na większą powierzchnię. Zabieg ma na celu przedłużenie żywotności naturalnego uzębienia. Dentysta umieszcza szynę na zębach w takich sposób, by nie powodowała dyskomfortu i była niewidoczna – na stałe lub na określony czas.

Choroby przyzębia są przewlekłe i często trudne do wyleczenia, dlatego by ich uniknąć należy pamiętać o regularnych, kontrolnych wizytach u stomatologa.

Implant to śruba umieszczona w kości, zastępująca naturalny korzeń zęba. Na niej mocuje się widoczną koronę lub most protetyczny, odpowiedzialne za estetykę uśmiechu. Implanty to obecnie bezsprzecznie najdoskonalszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu Pacjenta. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i brak reakcji alergicznych, są wykonane z obojętnych dla ludzkiego organizmu materiałów, takich jak tytan lub tlenek cyrkonu. To właśnie czyni je w pełni bezpiecznymi dla zdrowia każdego pacjenta. Co więcej, są one wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, dlatego mogą służyć przez wiele lat. Piłowanie zębów sąsiadujących nie jest konieczne przed wszczepieniem implantu.

Implanty – kilka słów o ich zaletach:

Implanty to fenomenalny sposób na odbudowę uśmiechu, gdyż to właśnie jego kompletność i nienaganny wygląd są najważniejsze dla każdego z naszych Pacjentów. Dziś na szczęście technika i innowacyjność z zakresu efektywnego wykorzystywania implantu w leczeniu ubytków w uzębieniu stoi na niezwykle wysokim poziomie. Zalety wykorzystania leczenia implantologicznego to między innymi:

 • Zachowanie niezmiennej estetyki twarzy, gdyż implanty niemalże nie różnią się od innych elementów uzębienia,
 • Brak potrzeby szlifowania sąsiednich zębów dla potrzeb odpowiedniego wykorzystania implantu, nie tak jak w przypadku koron czy mostów
 • Zabieg jest całkowicie bezbolesny, zwłaszcza dzięki korzystaniu ze znieczulenia miejscowego; dzięki temu Pacjent nie czuje żadnego bólu, 
 • Minimalizacja ryzyka wystąpienia resorpcji (zaniku kości); po usunięciu/wypadnięciu zęba może dojść do nieodwracalnych zmian w strukturze szczęki, a zabieg jest możliwy do zrealizowania od razu po utracie zęba.
 • Zachowanie wszystkich niezbędnych funkcji praktycznych prawdziwego zęba; dzięki wykorzystaniu implantu bez problemu można nie tylko uśmiechać się, lecz także przeżuwać pokarm, jak i mówić bez uczucia dyskomfortu,
 • Wykorzystanie implantu pozwala na całkowite zapomnienie o konieczności wykonania ewentualnych poprawek, gdyż raz wszczepiony implant służy przez wiele lat,
 • W dłuższej perspektywie czasowej implant stomatologiczny staje się znacznie lepszą i efektywniejszą inwestycją, a oszczędności powstają głównie z wytrzymałości i niezawodności implantu,
 • Co najważniejsze, gwarantujemy, że nasz Pacjent odzyska niezbędną pewność siebie i będzie uśmiechał się tak, jak jeszcze nigdy!

Wiem, jak ważny jest wybór odpowiedniego implantologa, dlatego zapraszam do mojego gabinetu w Zielonej Górze, gdzie pacjenci mogą zaufać sprawdzonemu i doświadczonemu specjaliście.

Przeciwwskazania do implantacji

Zastosowanie leczenia przy pomocy wszczepiania implantu jest dość powszechne, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie jest ono zalecane w przypadku niektórych Pacjentów. Przeciwwskazania można podzielić na miejscowe oraz ogólne.

Do tych pierwszych należą:

 • niezaleczone urazy w jamie ustnej,
 • zapalenie błony śluzowej,
 • wady natury stomatologicznej.

Przeciwwskazania do wykorzystania implantu to:

 • zbyt młody wiek Pacjenta (należy pamiętać o tym, że do około 16 roku życia trwa proces rozwoju kości),
 • ciąża,
 • choroby takie jak cukrzyca czy zaburzenia układu krzepnięcia,
 • parodontoza w dowolnym stopniu rozwoju,
 • nowotwory,
 • AIDS,
 • alkoholizm lub narkomania.

Należy jednak pamiętać o tym,  że przypadek każdego Pacjenta jest całkowicie inny i wymaga indywidualnego traktowania. Ostateczną decyzję (zarówno pozytywną, jak i negatywną) w sprawie wszczepienia implantu podejmuje prowadzący implantolog.

Przebieg leczenia implantologicznego

Każdy z zabiegów wszczepiania implantu, można podzielić na cztery wizyty, gdyż zwykle to właśnie tyle zajmuje jego całkowite zakończenie. Pierwsza wizyta to konsultacja implantologiczna. Pozwala ona na sprawdzenie aktualnego stanu uzębienia i zaplanowania zabiegu wszczepienia implantu. Taki wywiad z Pacjentem, wraz z badaniami jamy ustnej, wykonaniem zdjęcia pantomograficznego oraz tomografii komputerowej przez stomatologa jest świetnym początkiem. Diagnostyka i stworzenie pewnego określonego planu leczenia jest bardzo ważne dla poznania stanu zdrowia Pacjenta. Jest to znaczące dla powodzenia i bezpieczeństwa zabiegu.

Na następnej wizycie dochodzi do samego wszczepienia implantu. Nie trzeba obawiać się bólu lub innych nieprzyjemnych odczuć, gdyż to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu, jedyne co może poczuć Pacjent do delikatny ucisk. Sam zabieg polega na nacięciu dziąsła i wprowadzenie pojedynczego implantu do kości. Po pomyślnym zakończeniu tej czynności implantolog zszywa dziąsło i od tego momentu rozpoczyna się proces tzw. osteointegracji, czyli zrośnięcia się implantu z kością.  Po zabiegu Pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje co do dalszego postępowania oraz termin zdjęcia szwów.

Proces wspomnianego wgojenia, czyli osteointegracji trwa od 3 do nawet 6 miesięcy. W jego czasie niezbędna jest opieka lekarza, który będzie kontrolować aktualny stan miejsca wcześniejszej operacji. Po tym czasie implantolog podejmuje decyzję czy na wszczepiony implant można założyć koronę lub most.

Odbudowa protetyczna to kolejny z etapów odbudowy przy pomocy implantu. Po zakończeniu etapu gojenia, lekarz dokonuje jego odsłonięcia, które jest wstępem do aplikowania korony protetycznej. Następnie zakłada się śrubę gojącą na aktualnie wszczepiony implant. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie balansu błony śluzowej w okolicy pola zabiegowego.

Po odsłonięciu implantu dochodzi do pobrania wycisku do korony protetycznej przez implantologa. Następnie wspomniane formy wysyłane są do laboratorium, w którym technik tworzy całkowicie unikalną koronę (bądź korony), dostosowane do zgryzu Pacjenta. Dzięki temu, jej obecność będzie niezauważalna podczas codziennego użytkowania.

Po przygotowaniu do ostatniej fazy leczenia implantolog zakłada wpierw łącznik, do którego mocuje się przygotowaną dla Pacjenta koronę. Materiał wykorzystany w jej tworzeniu może się być różny, a czynnikami decydującym są potrzeby Pacjenta i zalecenia lekarza. Efektem całego zabiegu jest świetnie prezentujący się implant lub implanty, świetnie uzupełniające resztę uzębienia.

Umów się na wizytę

Wypełnij poniższy formularz

  Umów wizytę

  X
  Umów wizytę !